Два земјотреси утринава ја стресоа Грција

by fokus 08:55
08:55

Два силни земјотреси ја затресоа Грција во раните утрински часови.

Првиот земјотрес бил со јачина од 4,9 степени според Рихетеровата скала е регистриран во 05:05 часот на островот Крит, поточно во зоната Агиос Николаос.
Според податоците земјотресот бил во длабочина од 11 километри, додека бил почувствуван и во островите Какос и Карпатос. Неколку минути подоцна, поточно во 05.25 бил регистриран уште еден земјотрес во островт Крит од 4.3 степени според Рихтеровата скала.

Поврзани новости