ДУИ во предлогот до Заев не бара промена на Уставот

by fokus 14:55
14:55

Шефот на кабинетот на Али Ахмети, Артан Груби за Радио Слободна Европа потврди дека нивниот предлог-закон за јазици е „апсолутно во согласност со Уставот“ и, како што додаде, за него нема компромиси.

Со ова практично се елиминира едно од почетните несогласувања. Имено ДУИ, Беса и Алијансата за Албанците во заедничката платформа бараа промена на Уставот во кој ќе се утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Македонија“. Претседателот на СДСМ Зоран Заев, пак, инсистираше дека за нив е прифатливо сè што е во рамките на Уставот.

Поврзани новости