ДУИ во Липково ќе одбележува 20 години од воениот конфликт

by Фокус 00:04
00:04

ДУИ утре во Липково ќе одбележува 20 години од конфликтот во земјава. Според најави од партијата, во посета на Липково ќе оди лидерот Али Ахмети, придружуван од министри и пратеници на ДУИ.

Борбите меѓу припадниците на ОНА и македонските вооружени сили во 2001 година во Кумановско, поточно во регионот на општината Липково, почнаа на 2 мај.

- Advertisements -

Воениот конфликтот, што почна во јануари 2001 година, заврши со политички договор, односно со потпишувањето на Рамковниот договор во август истата година.

Поврзани новости