ДУИ ќе влезе со некомпромитирани кадри во новата влада

by Фокус 13:49
13:49

ДУИ ќе предложи луѓе со кредибилитет во новата влада, велат од партијата чиј лидер Али Ахмети денес ги почна преговорите со мандатарот Зоран Заев за формирање на владин кабинет.

-Мора да влеземе во владата со луѓе со неспорен кредибилитет и морални вредности, бидејќи партијата само така ќе ја врати позицијата и авторитетот кај Албанците – изјави за Фокус висок партиски функционер.

- Advertisements -

Тоа значи дека, додава тој, во новата влада ќе нема место за компромитираните кадри од владејачките гарнитури на Никола Груевски, за кои излегоа низа скандали во јавноста, а за дел од нив, според него, постапки води и Специјалното јавно обвинителство.

В.С.

 

Поврзани новости