ДУИ го сака Фатмир Бесими, а не Богов за гувернер на Народна банка

by fokus

Нема да го прифатиме Димитар Богов за гувернер на Народната банка на РМ, изјави вечерва вицепремиерот Бујар Османи, во емисијата 24 анализа на ТВ24.

Тој рече дека ДУИ нема да го поддржат едностраниот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за гувернер на Народната банка, и ќе се обидат да се координираат и да ги убедат сите политички фактори околу тоа.

– Апсолутно како професионално решение сметавме дека Фатмир Бесими е најдобро решение за гувернер. Успеавме сите да ги анимираме и реакцијата беше позитивна од сите, изјави Османи.

На прашањето дали ДУИ го убедиле премиерот Зоран Заев за Бесими, Османи рече дека предлгот на Иванов ја искомплицирал координацијата.

– Вакво наметнување на решение од Иванов ја отежнува уште повеќе комуникацијата. За жал, Иванов продолжува да биде деструктивниот фактор во државата. Идејата на начинот на избор на гувернер е да се овозможи суштинска дебата. Не знам кој ќе биде епилогот. Без претходна консултација не може да функционира предложеното решение, рече Османи.

Поврзани новости