ДУИ дава целосна поддршка за позициите и одлуката на Владата за спорот со името

by fokus 17:53
17:53

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи по денешната средба со претседателот на ДУИ Али Ахмети и потпретеседателите на партијата изјави дека тие во целост ги поддржуваат позициите и одлуката на Владата за спорот со името.

– Денеска на барање на господинот Ахмети го брифирав преседателството на партијата со прогресот што е направен во преговорите со Република Грција за прашањето за името. Разговаравме за нашите позиции и предизвиците. После моето реферирање, тесното претседателство донесе одлука дека во целост ги поддржува позициите и одлуката на Владата за затворање на ова прашање, изјави Османи.

- Advertisements -

Пред тесното претседателство на партијата вицепремиерот, како што кажа, реферирал хронолошки за сите аспекти на текот на преговорите.

 

По средбата во седиштето на партијата, Османи кажа дека се враќа во Владата, во очекување на епилогот од овие преговори.

Поврзани новости