ДУИ: Да ги соберете гласовите на БЕСА и Алијансата, пак се зад нас на советничките листи

by Фокус 13:11
13:11

Изборниот натпревар меѓу политичките партии во земјата веќе заврши во првиот круг, на кој ДУИ заврши како апсолутен победник во албанскиот блок, велат од ДУИ по договорот на БЕСА и Алијансата за Албанците за поддршка на нивните кандидати за градоначалници во вториот круг од изборите.

-Мерењето на гласовите се врши со споредување на партиската поддршка на добиените гласови за партиски листи за советници и тука ДУИ победи во секое место, оставајќи го опонентите зад нејзе. Бројките покажуваат дека, дури и ако тие беа заедно, тие пак ќе беа зад нас. Оваа ситуација е иста, но уште понапредна, во гласови во корист на ДУИ ако за референца се земаат гласовите на кандидатите за градоначалници – рече шефот на републичкиот изборен штаб ан ДУИ Ербер Адеми.

- Advertisements -

Сепак, тој додаде дека во вториот круг на 29 октомври народот ќе ја запечати убедливата победа на ДУИ.

Поврзани новости