ДС: Избори во октомври за брза промена на власта

by fokus 11:39
11:39

Демократскиот сојуз инсистира на одржување избори во октомври или почетокот на ноември, како можност за брза промена на власта.

-Очекувањата дека власта ќе спроведе реформи за создавање услови за фер, демократски и кредибилни избори се тотално промашување, а епислогот е санкции за Македонија и „лет во место – велат од партијата.

Затоа, од партијата порачаа дека во разговорите со специјалниот посредник Јоханес Хајндл треба да се инсистира на формирање експертска влада, која ќе спроведе реформи и ќе организира избори што побрзо.

Поврзани новости