ДС: Ако Иванов не го потпишува Договорот, уште вечерва нека го врати во Парламентот

by fokus 19:00
19:00

Демократскиот сојуз го повикува претседателот Ѓорге Иванов, да го потпише указот за ратификација на Договорот помеѓу Македонија и Грција со кој се деблокираат евроатласките процеси и се создаваат реални можности да добиеме покана за полноправно членство во НАТО и да започнат преговорите за влез во Европската Унија.

-Доколку и натаму опстојува на ставот дека нема да го потпише указот, тогаш го повикуваме Иванов, веднаш (вечерва), Законот за ратификација на договорот, да го врати назад до Парламентот, за да може да се гласа повторно и за истиот заврши постапката за ратификација. Доколку и натаму ја опструира постапката за евроатланските процеси, ќе се соочи со политичка и кривична одговорност. Демократскиот сојуз смета дека никој нема право да ја попречува и одолговлекува постапката за непосредно-референдумско изјаснување на граѓаните за полноправно членство во НАТО и ЕУ. За овој Договор со кој се јакне државноста и националниот-македонски идентитет и јазик, како и унитарноста на Република Македонија, треба да се отвори широка јавна дебата и извесно е дека ваквиот договор ќе добие огромна поддршка од граѓаните, велат од Демократскиот сојуз.

- Advertisements -

Поврзани новости