Драматично на изборите во БиХ и Додик и Тривиќ објавија дека победуваат

by Fokus

Според внатрешните резултати на СНСД, кои беа споделени на Твитер профилот на претседателот на оваа партија и кандидатот за претседател на помалата БиХ. од ентитетот на РС, Милорад Додик, тој и неговата партиска колешка Жељка Цвијановиќ се во трка против Јелена Тривиќ и Мирко Шаровиќ.

СНСД објави дека Цвијановиќ води против Мирко Шаровиќ во трката за претседател на БиХ од РС со околу 85 илјади гласови. Според податоците на СНСД, Цвијановиќ освоил 269.161 од досега преброените гласови наспроти 184.066 на Шаровиќ.

Кога станува збор за трката за претседател на РС, според резултатите на СНСД, Додик води против Тривиќ со 125.127 наспроти 106.480.

Од друга страна Претседателот на ПДП Бранислав Бореновиќ изјави дека  Тривиќ води во споредба со  Додик врз основа на 30 отсто од преброените гласови.

– Бидејќи гледам дека владејачкиот режим има проблеми со математиката, добро се подготвивме за оваа кампања. На ниво на РС, од една третина од преброените гласови, Јелена доби 98.000 гласови во Бања Лука, а Додик 84.000 гласови, односно Јелена доби 53, а Додик 45 отсто од гласовите, што е прилично голема разлика во гласовите. на ниво на РС – рече Бореновиќ и додаде:

– Тоа е веродостоен примерок, до него не може да се дојде, но треба да почекаме уште некое време. Затоа и не е чудно што другиот табор не излегува со такви податоци – рече Бореновиќ.

Поврзани новости