Драма на спортски натпревари: Навивачи фрлале со предмети, повреден судија

by Fokus 15:47
15:47

Во текот на вчерашниот ден на спортски натпревар во Охрид бил нарушен јавниот ред и мир, а истиот ден во Гостивар, жител на градот бил повреден од навивач.

„Во неделата, околу 15 часот во СВР Охрид било пријавено дека на Спортско – рекреативниот центар „Билјанини Извори“ во Охрид, за време на одржување на спортски натпревар во рамките на втората фудбалска лига – Запад, М.С.(38) од Дебар го нарушил јавниот ред и мир со фрлање предмет кон судијата на натпреварот.

- Advertising -

Против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Истиот ден, во 21 часот во Полициската станица Гостивар, А.И.(35) од Гостивар пријавил дека околу 17.30 часот на кошаркарскиот натпревар Гостивар – Кожуф, што се играл во спортската сала „Младост“ во Гостивар, 19-годишниот навивач на „Кожуф“ Д.С. од Гевгелија со дрвен предмет фрлил и му нанел повреда.

Набргу потоа, Д.С. бил обезбеден и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок“, изјавија од МВР.

Поврзани новости