ДОМ нема да оди на изборите на 24 април

by Фокус 14:44
14:44

Пратеничката и претседателка на Демократската обнова за Македонија, Лилјана Поповска вели дека ДОМ нема да излезе на избори, пренесе А1он.

– Се надеваме дека оваа ситуација ќе се промени, ќе се поништи ова распуштање на парламентот кое што беше направено без најголем дел од опозицијата и дека ќе се најде начин да се завршат обврските од договорот во Пржино, односно да се прочисти избирачкиот список до едно пристојно ниво и да се регулира медиумската сфера, се разбира да се направат уште други реформи кои што се изводливи во некој разумен рок со продолжување од два до три месеци, рече Поповска.

- Advertisements -

Според неа, распуштањето на собранието без присуство на најголемата опозициона партија која учествува во договорот во Пржино е знак на ароганција и наметнување на сила.

Поповска додава дека доколку се решат проблемите, ДОМ ќе излезе сам на изборите.

Поврзани новости