ДОМ бара МНР да одговори што договорила за бегалците

by Фокус 12:04
12:04

Демократската обнова на Македонија денеска побара Министерство за надворешни работи да открие какво решение е договорено во однос на бегалската криза.

– Треба да се понудат сериозни и хумани планови, во склад со меѓународните конвенции за бегалци и раселени лица, изјави портпаролот Тони Ристов и додаде оти бегалската криза бара глобално решение со посредство на ОН.

- Advertisements -

Македонскиот министер Никола Попоски по вчерашната средба со австрискиот колега Себастијан Курц изјави дека земјава ќе пропушта онолку бегалци колку што ќе примат земјите членки на ЕУ.

Поврзани новости