Додик: Република Српска дефинитивно ја напушта Босна и Херцеговина

by Fokus

Членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, во вторникот собра илјадници свои поддржувачи во Бања Лука, кои ги покани на митинг за поддршка, од кој рече дека Република Српска сигурно ќе стане независна.

На покана на Додик, неговиот Сојуз на независни социјалдемократи (СНСД) го организираше пристигнувањето на бројни партиски активисти на централниот градски плоштад во Бањо Лука како одговор на слични собири кои претходно ги организираа опозициските политички партии.

Главна причина за овие собири е спорот кој го добил гласот за претседател на РС на изборите на 2 октомври. Централната изборна комисија (ЦИК) на БиХ ги објави прелиминарните резултати за сите други нивоа на власта, но гласовите за претседател на РС се уште се пребројуваат поради бројните воочени нерегуларности и се очекува да бидат завршени до четврток.

Додик упорно тврди дека убедливо победил на тие избори со разлика од најмалку 30.000 гласови, но опозицијата тврди дека нивната кандидатка Јелена Тривиќ е украдена.

Додик претходно ги покани своите приврзаници да дојдат во Бања Лука со цел, меѓу другото, да покаже дека се следбеници на Милан Тепиќ, кој се самоуби себеси и усмрти десет хрватски војници во Бјеловар во 1991 година кога го разнесе поранешното складиште за муниција на ЈНА.

Собирот на Додик во вторникот неодоливо потсетуваше на „митингот на вистината“ организиран од Слободан Милошевиќ кон крајот на 1980-тите, во пресрет на распадот на поранешна Југославија, во обид да ја зацврсти својата моќ.

Во говорот пред своите поддржувачи, кои донесоа препознатливи националистички знаци и транспаренти со пораки за поддршка на митингот, Додик во вторникот ги повтори своите тврдења дека е сигурен победник на изборите и дека на крајот бара враќање на сите овластувања кои претходно беа префрлени од ентитетите на државно ниво или ќе РС да тргне по патот на отцепување од Босна и Херцеговина.

„Ќе одиме безбедно, но еден ден ќе земеме 49 проценти (територија) на БиХ. А кога ќе си заминеме… Верувам во идеалот за независна и независна РС“, рече Додик, тврдејќи дека во реализацијата на тој план може да се потпре на сè поголем број пријатели во светот.

Истовремено, тој не се двоумеше да ги опцуе сите оние кои велат дека РС е ентитет на Босна и Херцеговина.

Поддршка за Додик, заедно со неговите политички соработници, даде и директорот Емир Кустурица, кој од говорницата пред насобраните изјави дека проверката на гласовите од избирачкото место наликува на државен удар.

„Неопходно е да се спречи она што татнеше низ Европа од 90-тите години, а сега е неопходно да се одбрани сето она што Додик и неговиот тим го бранат“, рече Кустурица.

Поврзани новости