Додека гореше Нотр Дам, пожар ја зафати и џамијата Ал Акса во Ерусалим

by fokus 10:30
10:30

Џамијата Ал Акса во Ерусалим синоќа ја зафати пожар, додека во исто време гореше катедралата Нотр Дам во Париз. Пожарот во Ал Акса бил брзо потоа изгнаснат и никој не е повреден.

Пожарот избил во една од собите на чуварите, која се наоѓа во близина на собата за молитва. Поради брзата интервенција на пожарникарите, за среќа не е предизвикана поголема материјална штета.

- Advertisements -

Џамијата Ал Акса важи за трето најважно светилиште на исламот.

Поврзани новости