Добија отказ сите работници на „Северен ток 2“

by Fokus

Сите над 140 вработени во компанијата што го инсталираше контроверзниот гасовод Северен тек 2 се отпуштени, изјави швајцарскиот министер за економија Ги Пармелин.

Руската инвазија на Украина го натера германскиот канцелар Олаф Шолц минатата недела да го запре процесот на лиценцирање на гасоводот Северен тек 2, кој требаше да ги удвои испораките на руски гас за Германија преку Балтичкото Море.

Поврзани новости