„До балчак“ македонски кандидат за Оскар

by Фокус

Филмот околу кој се дигна многу прав на фестивалот „Браќа Манаки“, „До балчак“ ќе ја претставува Македонија во трката за Оскар од неанглиско говорно подрачје, одлучи комисијата на Друштвото на филмските работници.

Комисијата во состав Роберт Насков (продуцент), Вардан Тозија (режисер), Горан Игњатовски (мејк ап артист), Иван Бартлинг (сценограф), Димитар Попов (кинематограф) со мнозинство гласови одлучи филмот на режисерот Столе Попов да ја претставува Македонија.

Поврзани новости