Директорот на Македонски Телеком бил сопственик на мистериозната „Ексико“

by Фокус 10:12
10:12

Актуелниот главен оперативен директор на Македонски Телеком, Жарко Луковски и помошникот министер во МВР за информатика и телекомуникации, Небојша Стајковиќ, биле дел од сопствеништвото на мистериозната фирма „Ексико“.

БИРН од Централниот регистар ја извади комплетната документација за оваа фирма, која со години наназад имаше сопственици кои беа енигма, бидејќи се криеја во оф-шор компании лоцирани во Белизе, САД и во Лугано. Освен Луковски и Стајковиќ, во документите се провлекуваат и лица од Чешка, индиректно поврзани со поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков, фирми поврзани со бизнисменот Орце Камчев, како и посредници од Лугано (Швајцарија) и Никозија (Кипар).

Останатиот дел од текстот прочитајте го на овој линк.