Директорот на ГОБ „8 Септември“: Двојно е зголемен бројот на заразени пациенти од Ковид-19

by fokus 13:16
13:16

Болниците во земјава ги полнат капацитетите. Се поголем е бројот на хоспитализирани. Директорот на градската болница „8 септември“ Христијан Костов во утринската анализа на Студио 10, на ТВ24, вели дека двојно е зголемен бројот на пациенти, а во болницата се носат и потешките случаи од внатрешноста.

-Болницата од септември веќе не е ковид центар, па сега има 50 кревети кои постојано се полни, вели Костов.

- Advertisements -

Според последните податоци на Министерството за здравство, во болниците се хоспитализирани рекорден број на заразени, односно 513 пациенти.

Поврзани новости