Директорката на Инфективна, Стевановиќ: Се надевам дека ќе продолжи ниската бројка на хоспитализирани од Ковид

by Fokus 13:07
13:07

Директорката на Инфективната клиника, Милена Стевановиќ информира дека на Клиниката вкупно се хоспитализирани 122 пациенти, од кои стотина се со тешка клиничка слика, околу 12 на неинвазивна вентилација, а најголем дел од нив се на поддршка со висока концентрација на кислород.

– Ова е најниска бројка, многу одамна не сме ја имале. Се надевам дека овој тренд ќе продолжи, рече Стевановиќ.

- Advertisements -

Доктор Дејан Доќиќ информира дека во ковид центрите на инфективните клиники вчеравечер имало само три приеми и немало починати. Вкупно, како што посочи, има 104 празни кревети од вкупен капацитет од 220 кревети. Ниеден од нив нема потреба од неинвазивна вентилација или респиратор.

Поврзани новости