Директор противзаконски делел „Јубилејна плата“, го оштетил буџетот за 34 илјади евра

by Fokus 14:27
14:27

Битолската полиција поднесе кривична пријава против С.С.(35) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злопупотреба на службена положба и овластување“.

Според објавените информации во полицискиот билтен, во периодот од 2015 до 2017 година пријавениот како директор на Јавното претпријатие „Пазари“, спротивно на Колективниот договор на јавното претпријатие, потпишувал налози и одобрувал исплата на парични средства за „Јубилејна плата“ за себе и за вработените со што причинил штета од 2.079.985 денари.

- Advertisements -

Поврзани новости