Димитров во Стразбур на средби со пратеничките групи во ЕП

by fokus 20:03
20:03

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска престојува во работна посета на Европскиот парламент во Стразбур, каде остварил повеќе средби со лидери и претставници на пратеничките групи во ЕП.

Како што информира МНР, Димитров остварил средби со Ги Верхофштад – претседател на АЛДЕ, Рајнхард Бутикофер, претседател на Европската зелена партија, претседавачот со групата на Пријатели на Македонија – Ханс ван Бален, со претседавачот со Комисијата за надворешни работи (АФЕТ) – Дејвид МекАлистер од Европската Народна Партија, со потпретседателот на Европскиот парламент – Андреј Ковачев, исто така од ЕПП, со Сергеј Станишев – претседател на Партијата на европските социјалисти и со неговиот сопартиец Кнут Флекенштајн, како и со Чарлс Танок од групата Европски конзервативци и реформатори.

- Advertisements -

На состанокот со европратениците, министерот Димитров разговарал за актуелните случувања по заклучоците на Европскиот совет минатата недела, во контекст на натамошните фази од ЕУ интегративниот процес на Република Македонија.

-Фактот што Бугарија и Грција така силно се заложија за европската иднина на Република Македонија, всушност значи дека во нашиот регион успеавме да го создадеме она за кое говореше Шуман: Европа нема да се изгради одеднаш или според еден единствен план, туку преку конкретни постигнувања, кои најпрво ќе креираат фактичка солидарност, порачал Димиртов, наведува  МНР во соопштението.

Димитров учествувал и на состанокот на политичката група АЛДЕ, а имал засебни средби и со Иво Вајгл, известувач за Република Македонија во Европскиот парламент, со Тања Фајон од Партијата на европските социјалисти, како и работен ручек со европратеникот Арно Данжан од Европската народна партија.

Поврзани новости