Димитров: Решението за името мора да помине на референдум

by fokus 17:44
17:44

Решавањето на проблемот со Грција бара широк консензус и предлогот мора да помине на референдум, вели шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Тој не открива кое би било компромисното решение кое би било прифатливо за Македонија.

Прашан за изјавата на Панос Каменос, лидерот на грчките националисти, инаку министер за одбрана во Владата на Ципрас, според кого користењето на зборот “Македонија” во името на северниот сосед е неприфатливо, Димитров рече дека ваквите изјави припаѓаат на минатиот век.

Поврзани новости