Димитров по средбата со Коѕиас: Разговаравме како двете страни го перципираат проблемот за името

by Фокус 12:18
12:18

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, по средбата со грчкиот колега Никос Коѕиас во Скопје предмалку изјави разговарале за процесот за надминување на разликата околу името.

-Разговаравме како се одвива процесот, за методите и модалитетите за решавање, но разггаваравме и за тоа кои се интересите и грижите на двете страни за ова прашање, со цел да има поголемо разбирање за тоа како двете страни го перципираат проблемот – објасни Димитров.

- Advertising -
"

Тој додаде дека со Коѕиас се договориле да се гледаат почесто, и тоа не само на официјални средби.

Поврзани новости