Димитров и Коѕијас денеска во 9 и 40 во Псарадес ќе го потпишат конечниот договор за името, Заев и Ципрас со свои обраќања

by Fokus 08:05
08:05

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес во Грција ќе го потпишат конечниот договор за решавање на спорот за името и за стратегиско партнерство меѓу двете земји. Церемонијата е предвидено да започне во 10 и 40 часот по локално време.

На настанот ќе присуствуваат и ќе имаат свое обраќање премиерите на двете земји, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Заедничкиот ручек и средба на делегациите на Македонија и на Грција, како што наведуваат од Владата ќе се одржи во Отешево.

- Advertisements -

За време на целата церемонија, и во Република Грција и во Република Македонија, ќе присутсвуваат Потсекретарката за политички прашања на Обединетите нации Розмари Ди Карло, Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската Унија и Заменик-претседателка на Европската комисија, Федерика Могерини,и Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан.

Поврзани новости