Диме Спасов се закани со тужби за медиумите

by fokus 10:38
10:38

По синоќешната информација дека дополнителниот заменик министер за труд и социјала, Диме Спасов, имал сообраќајна несреќа, односно, околу полноќ со службеното возило удрил во неколку паркирани автомобили, со реакција се јавија од кабинетот на Спасов и се заканија со тужби за медиумите.

-Во врска со одредени наслови и текстови на портали кои денеска беа објавени, за наводна “тешка сообраќајна незгода со последници” должни сме да реагираме бидејќи истите се базираат на невистини, шпекулации и груби дезинформации кои очигледно се смислени за да наштетат на угледот на дополнителниот заменик министер за труд и социјална политика. Опозициските портали дрско и непоткрепено манипулираа дека се случила тешка сообраќајна несрека со настанати штети што е целосна невистина. За овој типичен пример на организиран и координиран напад поттикнат во политички цели против дополнителниот заменик министер во наредните денови не е исклучено и поведување постапки пред надлежните судови за докажување на вистината, се вели во реакцијата објавена на официјална фејсбук страница на Спасов.

- Advertisements -

Од реакцијата не може да се заклучи дали Спасов демантира дека воопшто учествувал во сообраќајна незгода или пак само според негова оценка истата се случила, ама не била „тешка“.

Поврзани новости