ДИК пресмета 16 илјади гласови повеќе за ДПМНЕ, се уште не објавува број на освоени мандати

by fokus 11:49
11:49

Државната изборна комисија утрово на 99,72 отсто преброени гласачки места објави дека ВМРО-ДПМНЕ има освоено 452.709 илјади или 38,06 отсто, а за СДСМ бројката е 436.469 или 36,69 отсто.  Разликата е 1,37 отсто или 16.240 гласа. ДИК се уште не објавува која партија колку пратенички места освоила, а рекоа дека тоа ќе го направат во текот на денот.

Рано утрово СДСМ соопшти дека согласно резултатите на нивиот аналитичкиот центар бројот на освоени мандати е изедначен и е 51:51. Според извори во партијата, ДИК се уште нема пресметано неколку гласачки места во шестата изборна единица кои можат да направат промена од еден до два пратеника.

- Advertisements -

Според ВМРО-ДПМНЕ, тие се победници со 51 пратеник, а СДСМ 49 пратенички места.

Поврзани новости