ДИК до недела на полноќ треба да ги потврди листите

by Fokus 11:03
11:03

Државната изборна комисија најдоцна до недела на полноќ треба да ги разгледа и потврди листите за пратеници кои партиите ги доставија за претстојните парламентарни избори, закажани за 11 декември објави „Мета“. Тоа значи само по 48 часа од доставувањето на листите.

Во случај членовите на ДИК да констатираат неправилности, учесниците во изборите треба да ги отстранат во рок од 48 часа. Ждрепката за редоследот на избирачкото ливче ќе треба да 20 ноември.

- Advertisements -

Поврзани новости