Џозеф: Само Русија не се радува на договорот на Македонија со Грција

by fokus 13:19
13:19

 

Како што објави „Гласот на Америка“, на конференцијата посветена на регионот, било истакнато дека „ако договорот меѓу Грција и Македонија во врска со името и формално се реализира, членството на Македонија во НАТО и ЕУ може да биде забрзано, а што не и оди во корист на Русија“.

„Таа вест сигурно не ја израдувала Русија. Таа е единствената држава која не е среќна поради договорот“, рекол професорот Едвард Џозеф на конференцијата.

- Advertisements -

Поврзани новости