Џонсон: Путин направи „катастрофална грешка“ со инвазијата врз Украина

by Fokus

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека би било грешка да се нормализираат односите со рускиот претседател Владимир Путин по руската инвазија врз Украина.

– Да се ​​обидеме повторно да ги нормализираме односите со Путин по ова, како што направивме во 2014 година, би значело повторно да ја направиме истата грешка, изјави Џонсон на конференцијата на Конзервативната партија.

Говорејќи на конференцијата на Конзервативната партија во Блекпул, премиерот на Велика Британија рече дека земјата стои со народот на Украина.

– Со секој ден кога херојскиот отпор на Украина продолжува, јасно е дека Путин направи катастрофална грешка, рече тој.

Џонсон се запраша зошто Путин почна целосна инвазија на Украина, отфрлајќи ја идејата дека тоа е поради загриженоста за приклучувањето на земјата во НАТО.

– Тој беше исплашен од Украина, бидејќи во Украина имаат слобода на говор. И во Украина имаат слободни избори и со секоја година Украина напредуваше, не секогаш лесно, кон слобода и демократија и отворени пазари, тој се плашеше од украинскиот пример и се плашеше од имплицитниот прекор кон себе, рече Џонсон.

– Во Русија на Путин добивате 15 години затвор само затоа што инвазијата ја нарекувате инвазија. И ако застанете против Путин на избори, ќе бидете отруени или стрелани.

Поврзани новости