Џонсон планира да се вакцинираат сите возрасни Британци до крајот на јули

by Fokus 09:55
09:55

До крајот на јули, на сите постари луѓе во Велика Британија ќе им биде понудена вакцина за коронавирусот. Тоа го вети британскиот премиер Борис Џонсон, јави ДПА.

Тој посочи дека целта е да се заштити најранливиот дел од населението и да се преземат понатамошни чекори за ублажување на некои од сегашните ограничувања.

- Advertisements -

Досега, повеќе од 17 милиони луѓе на островот ја примиле првата доза на вакцина – скоро секој трет возрасен. Според планот на владата, постарите лица над 50 години и оние со лошо здравје ќе бидат вакцинирани до 15 април.

Поврзани новости