Џон Кери ветува американска помош за промоција на слободата на медиумите во Македонија

by Фокус

Screenshot_2014-09-08-10-18-20-1Остануваме посветени да ѝ помогнеме на Македонија да го зајакне владеењето на правото, да промовира слобода на медиумите и да изгради силни демократски темели на едно инклузивно, мултиетничко општество, вели американскиот државен секретар Џон Кери во празничната честитка по повод 8-ми Септември, Денот на независноста.

– Од името на претседателот Обама и на американскиот народ, им го честитам Денот на независноста, 8-ми Септември, на граѓаните на Република Македонија. Разновидноста на населението во Македонија е извор на сила, која продолжува да нуди идеи, енергија и мотивација и ја движи Македонија и целиот регион напред. Горди сме што во изминатите 23 години Соединетите Држави го поддржуваат развојот и транзицијата на Македонија.  Им честитаме на сите граѓани на Македонија за сите постигнувања од независноста наваму – потенцира Кери.

Поврзани новости