Џафери ја отвори собраниската седница на албански јазик

by fokus 11:41
11:41

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денешната собраниска седница за избор на нова влада ја започна со обраќање прво на албански јазик, а потоа и на македонски, образложувајќи дека до донесувањето на законот за употреба на јазиците седниците ќе ги води на македонски јазик.

Реагираше пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, со забелешка дека, според законската легислатива, седниците треба да се водат на македонски јазик, се додека, како што рече, не се донесат законските измени договорени со СДСМ.

- Advertisements -

На почетокот на седницата Собранието ја констатираше оставката на пратеникот Никола Тодоров.

Поврзани новости