Џафери: Иванов да му го даде мандатот на Заев

by fokus

Пратеникот од ДУИ, Талат Џафери, смета дека претседателот Ѓорѓе Иванов треба да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за да се обиде да состави влада.

Во интервју за косовската ТВ Дукаѓини, Џафери меѓудругото, вели дека Иванов иако е претседател, работи под влијание на ВМРО-ДПМНЕ.

-Иванов треба да размислува за она што е демократска и парламентарна пракса. Тој треба да работи врз основа на тоа, а не да ги извршува партиските налози на ВМРО-ДПМНЕ-изјави Џафери.

Поврзани новости