Џафери: Ако продолжиме вака, за 6 месеци може да станеме членка на НАТО

by Фокус 22:21
22:21

Со потпишувањето на договорот со Бугарија и со интензивирање на разговорите со Грција, Македонија чекори напред во однос на евроатланските интеграции, изјави претседателот на парламентот Талат Џафери во интервју за Гласот на Америка.

-Доколку опстоиме на овој пат и доколку ја менаџираме ситуацијата, во следните 6 месеци до Самитот на НАТО може да очекуваме дека ќе се надминат пречките за да станеме полноправна членка на НАТО и да почнеме преговори со ЕУ – рече Џафери.

- Advertisements -

Поврзани новости