Девојка од Тетовско доби кривична поради објавување компромитирачки фотографии на друго лице на социјални мрежи

by fokus 16:21
16:21

Девојка од Гургурница добри кривична пријава, поради тоа што креирала лажни профили на социјалните мрежи со податоци на друго лице и објавувала фотографии со компромитирачка содржина.

„СВР Тетово поднесе кривична пријава против Х.А.(20) од с.Гургурница поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. Во текот на јуни 2016 пријавената, на социјалната мрежа „Instagram“ и апликацијата „Snapchat“, креиралалажни профили со лични податоци на име В.К.(31) од Тетово и на нив објавувала фотографии од В.К. со компромитирачка содржина“, соопштува МВР.

- Advertisements -

Поврзани новости