Дете од Струмица ја занеме Германија

by fokus 17:50
17:50

Единаесетгодишниот Кристијан Воденски од Струмица, кој живее во Германија и е познат во светот како македонски Брус Ли, се најде на листата помеѓу четирите најуспешни деца спортисти во Германија.

Гласањето за најдобар јуниор спортист во Германија е во тек и се одвива преку интернет, а познавачите на боречките способности на Кристијан не се сомневаат дека тој може да го освои првото место.

- Advertisements -

Инаку, Кристијан пред три месеци стана европски првак во граплинг на првенството кое што се одржа во Прага. Со борби против натпреварувачите од Чешка и Русија, тој стигна до златниот медал и ја освои титулата европски првак, а потоа со македонското знаме се искачи на тронот, каде што му беше врачена наградата.

Воденски со семејството живее во Офенбах и често е на страниците со спортски вести на познатите германски медиуми. Претставен е како еден од најголемите боречки таленти во повеќе вештини.

Сите кои што сакаат да гласаат за него, тоа можат да го сторат на следниот линк :https://germanfightnews.com/2016/12/29/kaempfer-des-jahres-2016-kids-fan-voting/

Вики Клинчарова

Поврзани новости