Детално метео: Променливо време пред нас

by Фокус 07:30
07:30

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, особено од пладневните часови па натаму, ќе има услови и за локална нестабилност проследена со поретка појава на грмежи. Ќе дува умерен ветер најпрвин од јужен и од југоисточен правец и истиот на некои места повремено ќе засилува, попладне ветерот ќе биде од променлив интензитет. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 29 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи, особено попладне. Ќе дува слаб до умерен ветер од порменлив правец, истиот повремено ќе засилува. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 27 степени.

- Advertising -

Потоа во следните денови, односно во четврток ќе се задржи променливо облачно време со услови за локален дожд и услови за ретка појава на грмежи. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 30 степени, нешто повисоки температури ќе имаме во петок кога ќе биде и постабилно, максималните дневни температури тогаш ќе се искауваат во интервалот од 25 до 32 степени.

Поголем влажен бран нашата држава ќе ја зафати во сабота и ќе услови поинтензивни врнежи од дожд, грмежи и засилен јужен и југозападен ветер.

Подготви: Славчо Попоски

Поврзани новости