Десетици илјади цивили заробени во Чернихов

by fokus

Десетици илјади цивили се заробени во Чернихов, оставени без гас, вода и без струја, по месец дена тешки борби.

Чернихов, што се наоѓа на бреговите на реката Десна, беше меѓу првите украински градови нападнати од руските трупи.

Месец дена подоцна, градот е практично отсечен од остатокот од земјата.

– Не постои сигурен излез, изјави за Би-Би-Си гувернерот на Чернихов, Владислав Чаус.

Поврзани новости