Дерала: Ако можат граѓаните да користат јавен превоз, можат и пратениците и функционерите!

by Fokus

Првиот човек на ЦИВИЛ, Џабир Дерала во синоќешното гостување на 1ТВ, порача дека привилегиите кои ги имаат функционерите во Македонија се еднакви на расипништво.

„Тие привилегии не се потреба. Јас мислам дека по ова прашање не се реагираше кога владееше режимот на Груевски. Тој беше криминален режим со диктаторски карактер и затоа немаше никаква реакција. Што се однесува до патните трошоци, ние како организација сметаме дека ако граѓаните можат да патуваат со средствата за јавен превоз, тоа можат да го користат и функционерите“, вели Дерала.

Поврзани новости