Денеска започнува судскиот процес за „Диво Насеље“

by Фокус

Поминаа шест месеци по викенд-војната во кумановската населба Дива Населба, а денес за првапат на обвинителна клупа во 11 часот ќе седнат 29 обвинети за тероризам. Комплексот судови во Скопје од утрово е под полициска опсада.

Во Основниот суд Скопје 1 ќе се одржи јавна седница за оценка на обвинителниот акт. Од судот велат дека на процесот ќе бидат донесени сите обвинети, кои се сместени во неколку затвори низ земјава.

Поврзани новости