Денеска рочиште за судењето Ахмети и Џафери против Богоевски

by fokus 10:10
10:10

Во Основниот суд Скопје 2 денеска се очекува да продолжи рочиштето за тужбата на лидерот на ДУИ Али Ахмети и Муса Џафери против ексразузнавачот Слободан Богоевски.

Ахмети и Џафери го тужат ексразузнавачот Богоевски за клевета поради неговото сведоштво во судот во Њујорк за случајот „Маѓар Телеком“.

- Advertisements -

Богоевски во сведоштвото пред американскиот суд изјави дека 7,5 милиони евра биле внесени во Македонија со службен владин автомобил за поткуп на тројца политичари – експремиерот Владо Бучковски, лидерот на ДУИ Али Ахмети и Муса Џафери.

Претходно судот прифати за сведоци да ги повика адвокатката Билјана Панова, нотарот Сашо Клисаровски и преведувачката пред кои наводно е дадена, односно заверена изјавата која била користена за потребите на постапката во САД, па оттука, Ахмети и Џафери ќе докажуваат дека изјавата била дадена во Скопје и за тоа е надлежен скопскиот суд, а не на екстериторија во Амбасадата на САД во Скопје.

Како отштета во овие процеси Ахмети побара 3 милиони денари, а Џафери 2,5 милиони денари.

Поврзани новости