Денеска пристигнуваат вакцини „Фајзер“, до крајот на неделава „Синовак“

by Fokus 10:20
10:20

Нова количина од вакцините „Фајзер“ треба да пристигне во текот на денот, а голема количина (500 илјади вакцини) до крајот на неделава треба да пристигнат од „Синовак“.

Министерот Филипче најави дека со пола милион вакцини од „Синовак“ ќе бидат вакцинирани пријавени од сајтот vakcinacija.mk. Таму се пријавени 450 илјади граѓани.

До вчера во земјава беа аплицирани околу 450 илјади вакцини, а ревакцинирани над 180 илјади граѓани.

Поврзани новости