Денеска почнува судењето за деветмина обвинети за крвавите настани во Собранието

by Fokus 09:12
09:12

Деветмина обвинети за крвавите настани од 27 април, кога пратениците од парламентарното мнозинство беа нападнати во Собранието денеска ќе се најдат на обвинителна клупа во Основниот суд Скопје 1.

Обвинетите се товарат за кривичното дело „учество во толпа“. Двајца од нив ќе бидат донесени од притвор, а двајца од куќен притвор.

- Advertisements -

Триесетина насилници добија кривични пријави, меѓу нив двајца заработија кривични пријави за „обид за убиство“ на пратеникот Зијадин Села.

Поврзани новости