Денеска ќе падне прва пресуда за случај на СЈО, во кој обвинет е Горан Грујевски

by Fokus 09:05
09:05

Денеска ќе биде објавена пресудата за случајот „Тврдина 2“, во кој е осомничен поранешниот директор на Петтата управа, Горан Грујевски, и уште шест вработени во УБК.

Според обвинението кое против нив го поднесе СЈО, тие се товарат дека уништиле службена документација, со цел да ги сокријат трагите за нелегалното масовно прислушување.

- Advertisements -

На последното судско рочиште обвинителката Ленче Ристоска во завршните зборови од судот побара Грујевски да добие максимална казна затвор, а додека за останатите службенички побара алтернативни мерки, бидејќи досега немале црна дамка во кариерата.

 

Поврзани новости