Демонстрантите бараат владеење на правото и извикуваат „Етничка Албанија“

by lali 14:23
14:23

„Независно судство со платеник-судија“, „Пресуда по диктат“, „Владеење на правото еднакво на нула“ – вака гласат дел од транспарентите во рацете на неколку илјади луѓе, кои трет пат по ред протестираат пред комплексот судови, кај крстоцницата кај ТЦ „Мавровка“, незадоволни поради првостепено осудените во случајот „Монструм“.

Демонстрантите, кои притоа извикуваат „УЧК“ и „Етничка Албанија“, засега не прават инциденти и не влегуваат во судир со полицијата.

- Advertisements -
Banner NISSAN_Okt_300x250

Еден од лидерите на протестот предмалку се обрати пред новинарите, но само на албански јазик.

 

Protest

Поврзани новости