Дел од работниците пуштени од нуклеарката Чернобил

by fokus

Дел од работниците на неоперативната нуклеарна централа Чернобил денеска го напуштија објектот по повеќе од три недели, јави Би Би Си.

Вкупно 64 работници заминаа дома, а нив ги заменија 46 доброволци.

Околу 200 работници и припадници на Украинската национална гарда беа блокирани во нуклеарната централа од 24 февруари, првиот ден од војната, кога руската армија го освои Чернобил.

Би Би Си наведува дека, бидејќи руската страна не можела да ја гарантира нивната безбедност ако се обидат да ја напуштат електраната, работниците останале заробени внатре со помали залихи на храна и лекови.

По големата несреќа во 1986 година, електраната продолжи да работи до 2000 година, кога беше исклучена.

Поврзани новости