Дефект на владиниот авион

by Фокус 19:18
19:18

Владиниот авион со кој премиерот Никола Груевски и неговите соработници се враќале од преговорите во Стразбур принудно слетал во Цирих поради дефект. Сите патници, вклучувајќи го и премиерот, се добро.

-Според информациите кои ги имам, присутни во авионот велат дека се слушнал гласен и продорен звук, по што дошло до пореметување на внатрешниот притисок, а пилотот веднаш се обидел да ја намали висината за да се обиде да го намали притисокот и по протокол за вакви ситуации да го слета авинот на најблискиот аеродром, појасни владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев во изјава за МИА.

- Advertisements -

Тој додаде дека сега  надлежните служби треба да ги преземат сите дејствија за утврдување на фактите за дефектот на владиниот авион кој е стар осум години.

Поврзани новости