Дацо Белски, поранешниот телохранител на Мијалков, избега од домашен притвор

by fokus 13:07
13:07

Драганчо Стоименов или познат како Дацо Белски, поранешен телохранител на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, избегал од домашен притвор.

Информацијата за „Фокус“ ја потврдија од МВР.

-На лицето за кое прашувате судот му одредил мерка куќен притвор, и според надлежноста полицијата неколку пати во текот на денот прави проверки. При последната проверката извршена вчера е констатирано дека лицето не е дома односно не ја почитува мерката на судот и за тоа веднаш е известен судот. По наредба на судот веднаш се преземени мерки и активности за пронаоѓање на лицето, велат од МВР.

- Advertising -

Стоименов, се гони за обид за убиство на Драган Здравев, во кого пукаше додека седел во кафуле во Кочани. По инцидентот осомничениот избега, а потоа самиот се пријави во полиција.

Дрганчо Стоименов беше толохранител на Мијалков и додека тој беше во притвор редовно присуствуваше на судските рочиште за случаите во кои е обвинетпоранешниот шеф на УБК. Тој беше клучниот сведок во случајот „Детонатор“ во којшто беа осудени лица од Кочани и Виница дека неколку пати, на различни начини се обиделе да го убијат Стоименов, а дел од обвинетите беа осудени и на доживотни казни.

Стоименов беше во судир и со обвинетиот за упадот што се случи во Собрание, Александар Василевски – Нинџа кој заедно со Никола Митревски Кољо пред пет години го нападнаа, а Василевски пукаше кон него и го рани. Тогаш Нинџа беше осуден на десет месеци затвор.

В.В.

Поврзани новости