Дарја Ризова – најдобра меѓународна актерка во Турција

by Fokus 16:50
16:50

Македонската актерка Дарја Ризова доби награда за најдобра актерка на меѓународно ниво за улогата на Маша во претставата „Нема да биде крај на светот“, копродукција на Македонскиот народен театар, Перипетија продукција и Сараевскиот ратни театар – САРТР.

Како што информира денеска Македонскиот народен театар (МНТ), со затворањето на театарската сезона 2021-2022 година, жирито на Јени Тијатро Дергиси (Yeni Tiyatro Dergisi), во селекција на повеќе од 200 театарски претстави, го објави првиот дел од меѓународните награди за достигнувања на најдобри актери, продукции и претстави во Истанбул.

Поврзани новости